Bielanki

 

W naszej parafii staramy się angażować dzieci do służby liturgicznej od najmłodszych lat. Już 2-3 letnie dziewczynki znakomicie radzą sobie z sypaniem kwiatków.

W grupie Bielanek są dziewczynki w wieku od 2 do 16 lat. Dziewczynki biorą aktywny udział w procesjach podczas ważniejszych uroczystości (procesja rezurekcyjna, odpusty parafialne (Uroczystość Trójcy Świętej i Chrystusa Króla), Boże Ciało wraz z Oktawą). Przed procesjami odbywają się próby sypania kwiatków. Poza tym dziewczynki przygotowują „kadzidło”, które rozprowadzają w czasie Uroczystości Trzech Króli. Sprzedają również palmy wielkanocne (Niedziela Palmowa). Dochód z rozprowadzania kadzidła oraz sprzedaży palm przeznaczony jest na potrzeby bielanek. Część dochodu przeznaczana jest na wsparcie finansowe rehabilitacji niepełnosprawnej dziewczynki z naszej parafii.

Dziewczynki (po I Komunii Świętej), które chcą zostać uroczyście przyjęte do bielanek odbywają cykl spotkań formacyjnych. Podczas tych spotkań uczą się w jaki sposób można naśladować Maryję, która jest ich Patronką. Po ich zakończeniu ma miejsce uroczyste przyjęcie dziewczynek do grona bielanek podczas mszy świętej dla dzieci.

Bielanki spotykają się nieregularnie. Grupą opiekuje się pani Agnieszka Tyburcy